TAKİBE AL FAVORİLERE EKLE
1,454 ZİYARETÇİ
 • YETKİLİ KİŞİ: Belirtilmemiş
 • ADRES: Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi Mustafa Karaer Caddesi No: 11 BURSA
 • TELEFON: +90 224 261 02 60
 • SOSYAL MEDYA:
SERVİS YERLERİ TÜRKİYE

FİRMA HAKKINDA

Topbaş Group’u oluşturan ilk şirket olan Zimaş Zincir ve Makine San. Tic. A.Ş. 1976 yılında Bursa Organize Sanayi Bölgesi’nde Türkiye imalat sektöründe faaliyet göstermek amacıyla Sn. Hüsamettin Topbaş tarafından kurulmuştur. Türkiye’de o güne kadar yapılmayan transmisyon zincirlerinin imalatına başlanmıştır. Konusunda uzmanlaşmış 3500 çeşit zinciri tek çatı altında, malzeme hazırlanmasından ısıl işlemine kadar tüm aşamaları kendi bünyesinde bulunduran entegre bir şirkettir.

ZİMAŞ, Türkiye’nin sanayileşme sürecinde önemli bir rol alarak, ülkemizin tüm endüstriyel alanlarda gıda sanayinden, çimento sektörüne, tekstil makinelerinden her türlü sanayi makine imalatında kullanılan özel ve standart zincir ihtiyacını gidermekle kalmamıştır. Başta Avrupa ülkeleri olmak üzere, Orta Doğu ve komşu ülkelere de ihracat gerçekleştirerek, özellikle 1983’den sonraki dışa açılmamız sürecinde de öncü şirketlerden biri konumunda olmuştur.

Daha sonra 1983 yılında kurduğumuz Çizaş Çelik ve Zincir San. Tic. A.Ş. firmamız Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden zirai zincirleri konusunda tek uzman kuruluşudur.

1987 yılında kurduğumuz Topçesan Çelik San. Tic. A.Ş. firmamızda otomotiv sanayi için sıcak dövülmüş ve işlenmiş parçalar üretilmektedir. Ana müşterileri dünyanın önde gelen OEM Otomobil üreticileri olmak üzere otomotiv yan sanayi alanında faaliyet gösteren Tier 1 ve Tier 2 üreticileridir.

2015 yılında faaliyetine başlayan ZCF Zimaş Soğuk Şekillendirme firması, başta OEM ve yan sanayi Tier 1-2 firmaları olmak üzere inşaat, beyaz eşya, mobilya, enerji sektörlerinin cıvata, somun ve bağlantı elemanları konusunda hizmet vermektedir.

Topbaş Group;  çimento, şeker, demir çelik, gıda, ağaç sanayi, plastik, iş makineleri, zirai, otomotiv, petro kimya, cam gibi daha birçok ana sanayi için transmisyon zincirleri; OEM otomotiv ana sanayi ve Tier 1-2 yan sanayi için sıcak ve soğuk dövme parçalar, yine otomotiv grubu başta olmak üzere beyaz eşya, inşaat, mobilya, enerji gibi ana sanayi firmaları için cıvata,somun ve bağlantı elemanları alanlarında yoğunlaşmıştır.

Günümüzde 250 kişiye ulaşan kadrosuyla kısa sürede her biri kendi kadrosunda uzmanlaşmış olan birçok firma ile yaptığı iş anlaşmalarıyla faaliyetlerini sürdürmektedir.Topbaş Group, dinamizm, tecrübe, kalite devamlılığı ve müşteri memnuniyetinden doğan güven ile faaliyet göstermeye devam etmektedir.

 

Ürün Grupları

 • Api Zinciri
 • Dıştan Makaralı Zincir
 • Dövme Zincirler
 • Fleyer Zincir
 • Kazıyıcı Kulaklı Zincir
 • Köprülü Zincir
 • Kulaklı Zincir
 • Mafsallı Zincir
 • Pim Çıkıntılı Zincir
 • Pim Makara Zincir
 • Plakalı Zincir
 • Tırtıklı Baklalı Zincir

 

Üretim Süreçleri

Girdi Kontrol Lab. & Ham Madde Analizi

Topbaş Group Şirketleri, üretilecek ürün sınıf ve çeşitliliğine bağlı olarak Ham Çelik Mil, Çelik Kangal, Rulo Sac ve levha metal bloklara farklı özelliklerde pek çok metal ham maddeyle çalışmaktadır. Yüksek kalite standartları ve müşteri beklentilerini en doğru şekilde karşılayabilmenin yolu daha en başında uygun hammaddeyi bulabilmek; bu hammaddeyi gerek kimyasal gerekse de mekanik testleri ile doğru analiz edebilmektir.

Üretim

Hammaddeler yüzey işlem (tavlama, fosfat kaplama ve haddeleme) prosesleri gerçekleştikten sonra Zimaş’ta makara ve burç haline getirilirler.Özel imalatlar için sıcak dövme ve plazma kesim prosesleri uygulanır. Rulo sac tabaka saclar haddeleme dilme preslerde şekillendirilerek bakla haline getirilir. bakla makara veimler ısıl işleme sertleştirme amacıyla gönderilir.

Isıl İşlem

Isıl işlemde, Kamera Tip Ipsen, Sürekli Tip Aichelin, Akışkan Yataklı Tip, Döner Tip ve Sürekli Sertleştirme ve Meneviş Fırını gibi atmosfer kontrollü çeşitli fırınlarda farklı proseslerden geçirilerek istenen yapı ve sertlik derecesine göre sertleştirilir ve sonrasında meneviş işlemi uygulanır. Başlıca ısıl işlem uygulamaları Vakum altında Nitrasyon, Sementasyon, İzotermik Tavlama, Islah ve Meneviş, Gerilim Giderme vb. şeklindedir. Isıl işlem koşulları ve parçaların teknik özellikleri, laboratuarda sürekli izlenmekte ve kontrol altında tutulmaktadır.

Montaj

Isıl işlemi gerçekleştirilen bakla,makara ve pimler öncelikli olarak yarı mamül deposunda depolanır yarı mamül deposundan gelen iş emriyle montaja uygun olan pim makara ve baklalar zimaşın tam otomatik montaj hattında bir araya getirilir.Daha sonra perçinleme işlemi gerçekleştirilierek paketlemesi yapılır

Kalıphane

Topbaş Group Şirketleri’nde Farklı üretim tiplerine farklı kalıphaneler ve kalıp üretim makine ekipmanları yer almaktadır. Kalıplar belirlenen kriterlere göre CNC Torna, CNC Freze, Dalma Erezyon, Tel Erezyon vb. makine parkında işlendikten sonra ısıl işleme tabi tutularak son şeklini alır. Kalıp sahip olduğu özelliğe göre kalıp arşivinde istiflenir. Zimaş’ın kalıp arşivinde 3500’ün üzerinde farklı zincir kalıbı bulunmaktadır.

Kontroller & Testler

Topbaş Group Şirketleri’nde ürünler ham maddeden yarı mamüle ve mamüle üretimin tüm aşamalarında farklı test ve kontrollerden geçmektedir. Kalite politikasına bağlı olarak ham madde ve üretim aşamasında uyguladığı test ve kalite prosesleriyle müşterilerine kusursuz ürünü ve hizmeti sunmayı görev edinmiştir. Test ve Kontrollerimizin standart olanlarını kabaca sıralamak gerekirse:

Spektro Analiz, Balans Kontrolü, Mikro Yapı Analizi, Tane Boyutu Analizi, Yapı Fazlaları Kontrolü, Dekarbürizasyon, Sertlik Ölçme, CMM Üç Boyutlu Ölçme, Magnetic Particule Çatlak Kontrolü, Parça Mekanik Testleri Kopma Mukavemeti, Çekme Mukavemeti, Uzama vb.

 

FİRMA HAKKINDA YORUM YAP

FİRMA HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.