• turkosb@gmail.com
 • +90 (532) 623 09 45

Pimsa Otomotiv A.Ş.

TAKİBE AL FAVORİLERE EKLE
1,875 ZİYARETÇİ
 • YETKİLİ KİŞİ: Belirtilmemiş
 • ADRES: TOSB Otomotiv Yan Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi 1. Cadde 14. Sokak No:8 Şekerpınar - Çayırova / KOCAELİ
 • TELEFON: +90 262 781 02 00
 • SOSYAL MEDYA:
SERVİS YERLERİ TÜRKİYE

FİRMA HAKKINDA

Pimsa Poliüretan, 29 Temmuz 1975 tarihinde sekiz Robert Kolej mezunu arkadaş tarafından kurulmuştur. Türk otomotiv sanayiine poliüretan mamülleri üreten ilk firmalardan biridir. Poliüretandan koltuk süngeri, direksiyon simidi ve kolçak üretimi ile işe başlayan şirketimiz 1975-1985 arası Küçükyalı’da Ankara asfaltı üzerindeki kiralık tesislerde faaliyetini sürdürmüştür.

Otomotiv sanayiinde poliüretan kullanımının artmasıyla birlikte, üretime başlanılan Küçükyalı’daki kiralık bina yetersiz gelmeye başlamış ve Pimsa Poliüretan 1985 yılında İstanbul Dudullu Organize Sanayi Bölgesindeki kendi tesislerine taşınmıştır.

1985’ten itibaren Dudullu’daki fabrikada taban halısı, trim panelleri, güneş siperliği gibi iç giydirme parçaları müşterilerimiz tarafından istenen teknik ve görsel değerlere göre imal edilmeye başlanmıştır. Bu arada şirketin metal parça ihtiyacını karşılamak için 1995 yılında Otimsa Teknik İmalat Limited Şirketi kurulmuştur.

1996 yılında Türkiye’nin Avrupa Gümrük Birliği’ne girmesi ile birlikte Otomotiv endüstrisinde hızlı bir değişim başlamıştır. İhracat odaklı üretime paralel olarak yurtdışında Full Sistem Tedarikçisi olan üreticiler ile çalışma zorunluluğu ortaya çıkmıştır.

Pimsa Poliüretan’ın ürettiği poliüretan izolasyonlu iç giydirme parçaları akustik parçalar şeklinde sınıflanmış, direksiyon simidi ise airbag ve emniyet kemeri ile beraber emniyet parçası olmuştur. Bunun sonucu olarak sırasıyla 1999 yılında Pimsa Poliüretan direksiyon simidi için Renault tedarikçisi olan İspanyol Dalphi Metal ve Ford tedarikçisi olan Alman Petri şirketi ile Pimsa Direksiyon AŞ kurulmuştur. 2000 yılında ise akustik parçalar için ise Ford ve Mercedes tedarikcisi olan Alman Pelzer şirketi ile HP Pelzer Pimsa Otomotiv AŞ, Fiat ve Tofaş’ın tedarikçisi olan İtalyan Adler Plastik ile de Pimsa Adler Otomotiv AŞ kurulmuştur.

Direksiyon simidi ve halı, izolasyon gibi akustik parça imalatlarının yabancı ortaklı şirketlere geçmesiyle Pimsa Poliüretan’ın imalat gamı daha ziyade ticari araç ile traktör ve  iş makineleri sektörüne kaymıştır. Bu şekilde müşteri portföyü gün geçtikçe genişleyerek  tüm ana sanayi firmaları grubun müşterisi haline gelmiştir. Müşteri portföyünün genişlemesi ile birçok global firma grubun müşterisi haline gelmiş ve ihracat imkanları artmıştır.

HP Pelzer Pimsa Otomotiv şirketi ana hammmaddelerinden biri olan teknolojik tekstillere olan ihtiyacı artınca Pimsa Otomotiv Tekstilleri AŞ firmasını 26.05.2006 tarihinde kurmuştur.

2007 yılında Otimsa Teknik İmalat şirketimize CNC tezgahları alınarak metal kalıp tasarım ve üretimi başlamıştır.

Zaman içinde değişen küresel ekonomi şartlarında Pimsa Direksiyon AŞ’nin ortağı Dalphi Metal, TRW şirketine, Alman Petri ise Japon Takata firmasına satılmıştır. İki rakip firmanın aynı çatı altında çalışması mümkün olmamış ve şirket 1 Temmuz 2009 tarihinde kapanma kararı alarak tasfiye sürecine girmiştir.

2011 yılında HP Pelzer Pimsa Romanya kurulmuş ve 2012 yılı ortasında üretime başlamıştır.

2012 yılında şirketimizin ismi Pimsa Otomotiv olarak değiştirilmiştir ve şirket TOSB Organize Sanayi bölgesindeki yeni üretim tesisi ve idari binasına taşınmıştır.

2013 yılında HP Pelzer Pimsa St. Petersburg’da Rusya’daki ilk tesisi kurulmuştur.

Sahip olduğumuz başlıca kalite belgeleri; ISO/TS 16949 kalite belgesi, ISO 14001 çevre belgesi, VW VDA 6.3 belgesi, Ford Q1 Mükemmeliyet Belgesi ve Caterpillar SQEP Kalite Mükemmeliyet Belgesi’dir.

Sürekli büyüyen ve gelişen bir organizasyona sahip olan firmamızın,  Pimsa Otomotiv 3 ülkede toplam 8 fabrikasıyla müşterilerine hizmet vermektedir.

 

Ürünler

 • Poliüretan Paspas,
 • Poliüretan Ses İzalasyonu Parçaları,
 • Poliüretan Entegral Parçaları,
 • Poliüretan RIM Parçalar,
 • Poliüretan Enerji Emici Parçalar,
 • Kompozit Ses İzolasyon Parçaları,
 • İç Giydirme Parçaları,

FİRMA HAKKINDA YORUM YAP

FİRMA HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.