Kocaeli Dilovası Organize Sanayi Bölgesi

TAKİBE AL FAVORİLERE EKLE
1,769 ZİYARETÇİ
  • YETKİLİ KİŞİ: Mustafa R. TÜRKER
  • ADRES: Dilovası Organize Sanayi Bölgesi 1. Kısım Tuna Cad. No:4 Dilovası - Kocaeli
  • TELEFON: +90 262 754 91 67
  • SOSYAL MEDYA:
SERVİS YERLERİ TÜRKİYE

FİRMA HAKKINDA

Dilovası, Kocaeli İli’ne bağlı bir ilçe olup, birçok büyük ve orta ölçekli sanayi kuruluşunu barındırmaktadır.

Bölgedeki çarpık yapılaşmanın önlenmesi, sanayi kuruluşları arasındaki koordinasyonun sağlanması, 4562 Sayılı Organize Sanayi Kanunu’nun sanayiciye sunduğu imkanlardan faydalanılması ve çevresel olumsuzlukların asgariye indirilmesi amacıyla, 90’lı yılların başında Dilovası Bölgesinin Organize Sanayi Bölgesi’ne dönüştürülmesi çalışmalarına Dilovası Sanayicileri Vakfı (DİSAV) öncülüğünde başlanmıştır. 22.01.1998 tarih ve 23238 sayılı Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında Organize Sanayi Bölgesi ilan edilmiştir. Dilovası Organize Sanayi Bölgesi’nin (DOSB) tüzel kişiliği, T.C.Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından, 22.05.2002 tarih ve 204 sicil numarası ile onaylanmıştır.

Bölge Müdürlüğü, 15 Ağustos 2002 tarihinde kuruluşunu tamamlayarak faaliyete geçmiştir.

Dilovası Organize Sanayi Bölgesi yaklaşık 822 hektarlık sanayi alanını kapsamaktadır. Bölgemiz kuzey ve doğudan D-100 Karayolu ve Çerkeşli Köyü mevkiinde orman sahası ile, batısında TEM bağlantısı, Demiryolu taşımacılığına uygun bağlantıları, özellikle bölge sınırlarında bulunan kuru ve sıvı yük tahmil ve tahliyesine uygun yüksek liman kapasitesiyle yatırımcılar için cazip bir OSB’dir.  Dilovası OSB de faaliyet gösteren firmalarda yaklaşık 15000 kişi çalışmaktadır.

Dilovası OSB Karma OSB olup, bölgede ağılıklı olarak metal ve kimya sektöründe sanayi kuruluşları yer almaktadır.

Bölgemiz içerisinde 1970’li yıllarda kurulan ve Türkiye ekonomisine önemli ölçüde katma değer sağlayan sanayi tesisleri bulunmaktadır. Bölge TEM Otoyoluna ve D-100 Devlet Karayoluna direkt bağlantısı, içinden geçen demiryolu hattı, limanları ve Kurtköy Sabiha Gökçen Havaalanına yakınlığı ile özel bir konumda bulunması; Gebze Petro Kimya İhtisas Gümrük Müdürlüğü ve Gebze Gümrük Müdürlüğü faaliyetini bölgemiz içinde sürdürmesi yatırımcıların yer seçiminde önemli bir rol oynamaktadır.

Organize Sanayi Bölgesi Alanı olarak ilan edilmesine kadar olan dönem içinde bölgede oluşan çarpık yerleşmenin, OSB kuruluşundan sonra düzeltilmesi ve sanayicimize daha iyi hizmet sunulması için Bölge Müdürlüğü faaliyetlerine hızlı ve etkin bir şekilde devam etmektedir.

Bunların içinde en önemli sorunu teşkil eden çevre kirliğinin giderilmesi için önemli projelere imza atılmıştır. Türkiye’de ilk defa bölgenin hava kirliliği haritasının çıkarılması için bilimsel kurumlarla ortak çalışmalara girilmiş, her sanayi tesisinin ilave yatırımlarla önlemlerini alması sağlanmıştır.

Ayrıca bölgenin çevresinde bulunan konutların evsel atıkları ile OSB içerisinde bulunan sanayinin endüstriyel atıklarını ve çevredeki yerleşim bölgelerinin evsel nitelikli atıksularını almak için merkezi bir atıksu arıtma tesisinin yapımı işi ihale edilmiş ve çalışmalar başlamıştır.

Günümüze kadar gelen çevre kirliliğinin en aza indirilmesi için bölgenin çevresinde ağaçlandırma yapılmış bölgemizde sanayicinin daha güvenli faaliyet gösterebilmesini sağlamak üzere Özel Güvenlik birimi kurulmuş ortak alanların temizliğine önem verilmiştir.

Çevre kirliliğine ilişkin yatırımlar Müdürlüğümüzce hızla devam etmekte olup, yapılan bu çalışmaların sonuçları görülmeye başlanmıştır.

Mevcut sanayi tesislerinin kurulmasından sonra Organize Sanayi Bölgesi statüsüne kavuşan bölgemiz çalışmalar tamamlandıktan sonra Türkiye’nin en özel konumda en büyük tesislerinin bulunduğu tek OSB olacaktır.

FİRMA HAKKINDA YORUM YAP

FİRMA HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.