• turkosb@gmail.com
 • +90 (532) 623 09 45
TAKİBE AL FAVORİLERE EKLE
2,653 ZİYARETÇİ
 • YETKİLİ KİŞİ: Belirtilmemiş
 • ADRES: Manisa Organize Sanayi Bölgesi 4. Kısım 501. Cadde No: 15 45030 Yunusemre / MANİSA
 • TELEFON: +90 236 213 09 00
 • SOSYAL MEDYA:
SERVİS YERLERİ TÜRKİYE

FİRMA HAKKINDA

Eczacıbaşı Topluluğu tarafından, 1969 yılında çağdaş ve sağlıklı bir yaşamın gereği olan temizlik kağıdı ürünlerini üretmek ve kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla kurulan İpek Kağıt, 1970 yılında Yalova fabrikasında faaliyetine başladı.

Tüketicilerin farklı beklentilerini karşılayan Selpak, Solo, Silen, Servis; ev dışı kullanıma yönelik Marathon ve Selpak Professional markalarıyla kurulduğu yıldan bu yana Türkiye temizlik kağıdı pazarındaki liderliğini korumaktadır. Türkiye’de mendil sözcüğüyle özdeşleşmiş ve İpek Kağıt’ın amiral markası olan Selpak, Türkiye’nin en beğenilen ve bilinen temizlik kağıdı markasıdır.

Yirmi üç sene süren başarılı Georgia-Pacific ortaklığı süresince kapasitesini 11 kat artırarak 110 bin tona ulaştıran İpek Kağıt, 2012 senesinde Georgia-Pacific’e ait %50 hissenin satın alınmasıyla yeniden %100 Eczacıbaşı kuruluşu olmuş ve Türkiye’nin en yenilikçi temizlik kağıdı üreticisi olarak sınıfının en iyi kalitesine sahip ürünleri tüketicileriyle buluşturmaya devam etmiştir.

İpek Kağıt Ekim 2015’te Manisa fabrikasındaki yeni kağıt üretim tesisini devreye alarak kağıt üretim kapasitesini 180 bin tona çıkarmıştır.

1970 senesinde üretime başlayan ve tam verimlilikle faaliyet gösteren Yalova Fabrikası’nın ardından 1991 ve 2000 senelerinde yapılan kapasite artışlarına ek olarak Kazakistan ve Orta Asya bölgesindeki büyüme hedeflerini gerçekleştirmek adına 2006 senesinde Kazakistan’da yeni bir temizlik kağıdı fabrikası kurulmuştur.

Kuruluşunun 45. yılı olan 2015 senesinde 300 milyon TL’lik bir yatırım hamlesini tamamlayan İpek Kağıt toplam kapasitesini %65 artırdığı Manisa fabrikası ve Kazakistan’daki yeni üretim tesisiyle bölgesel güç olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir.

Günümüzde beş kıtada 60’tan fazla ülkeye ürün ve yarı ürün ihracatı yapan İpek Kağıt, güçlü markaları ile uluslararası pazarda önemli bir oyuncu durumundadır.

2012 senesinde sona eren uzun dönemli ortaklık sonrasında operasyonlarını uluslararası alanda büyütme kararı alan İpek Kağıt, stratejik pazarlardaki ortaklıklar, değişen tüketici ihtiyaçlarına cevap verebilecek yeni teknoloji ve kapasite yatırımları ve markaları için verdiği yoğun pazarlama desteğinin gücüne inanarak beş yıl içerisinde yurtdışında dört kat büyüme ve toplam cirosunu ikiye katlamayı hedeflemiştir.

Yapılan çalışmalarla Kafkasya ve Kazakistan pazarlarında Selpak markası ile en yüksek marka bilinirliğine ulaşan İpek Kağıt, Selpak ve Solo markalarıyla Ukrayna’nın, Selpak markasıyla Kazakistan ve Gürcistan’ın lider kağıt havlu markasıdır. Selpak ayrıca Kazakistan ve Gürcistan’ın kaliteli segment tuvalet kağıdı kategorisinde de lider konumdadır.
İpek Kağıt üstün kaliteli ve yenilikçi ürünleriyle tüm hedef pazarlarda ilk üç oyuncudan biri olmayı ve önümüzdeki 10 yıllık dönemde 20 ülkede Selpak ile lider konuma ulaşmayı amaçlamaktadır.

Çağdaş yaşamın önemli ihtiyaçlarından biri olan “kişisel hijyen” bilincinin geliştirilmesi için, temizlik kağıdı sektöründe eğitim çalışması yapan ilk ve tek kuruluş olma özelliğini de taşıyan İpek Kağıt, 2002 yılından bu yana Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ile “İlköğretim Okulları Kişisel Hijyen Eğitimi” projesini yürütmektedir.

Proje kapsamında bugüne kadar 64 ilde, 6 milyondan fazla öğrenciyi genel ve kişisel hijyen ilkeleri hakkında bilgilendiren kuruluş, Birleşmiş Milletler “Binyıl Kalkınma Hedefleri”ne katkıda bulunması nedeniyle Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), Milletlerarası Ticaret Odası (ICC) ve Galler Prensliği Uluslararası İş Dünyası Liderler Forumu (IBLF) tarafından verilen Uluslararası Özel Sektör Ödülü’nün (World Business Awards) sahibi olmuştur. Proje ayrıca, Birleşmiş Milletler’in hazırladığı “İnsan Haklarını İş Dünyasına Entegre Etmek” (Embedding Human Rights into Business Practice) kitabına da alınmış ve geniş kitlelere örnek gösterilmiştir.

 

Markalarımız

 • Selpak
 • Solo
 • Silen
 • Servis
 • Selpak Profesyonel
 • Marathon

 

Diğer İş Alanlarımız

 • Yarı Ürün
 • Ev Dışı Tüketim
 • Özel Markalar

FİRMA HAKKINDA YORUM YAP

FİRMA HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.