• turkosb@gmail.com
  • +90 (532) 623 09 45

Haksan Otomotiv Mamülleri A.Ş.

TAKİBE AL FAVORİLERE EKLE
1,409 ZİYARETÇİ
  • YETKİLİ KİŞİ: Belirtilmemiş
  • ADRES: Organize Sanayi Bölgesi Sarı Cadde No: 10/A Nilüfer / BURSA
  • TELEFON: +90 224 411 11 34
  • SOSYAL MEDYA:
SERVİS YERLERİ TÜRKİYE

FİRMA HAKKINDA

Haksan, halen Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini devam ettirmekte olan Sayın İbrahim GÜLMEZ tarafından otomotiv sektörüne kauçuk parça üretmek üzere 1988 yılında Bursa’da kurulmuştur. Kompresyon Presleme yöntemi ile başlayan üretim serüveni, sektör değişimine paralel olarak gelişmiş ve günümüzde Kauçuk Elastomerden Enjeksiyon Pres, Ekstrüzyon profil ve Tekstil ile güçlendirilmiş Hortum parçaları ile otomotiv sektörünün yanı sıra beyaz eşya, inşaat, raylı sistem ve savunma sanayisi gibi alanlarda faaliyet gösterir hale gelmiştir. 1990’lı yılların başlarına kadar sadece Türkiye pazarına hitap eden Haksan, bu tarihten itibaren üretiminin yüksek bir miktarını doğrudan ihraç ederek uluslararası alanda ismini duyurmayı başarmıştır. 2000 yılında kauçuk parça üretiminin yanına Plastik Ekstrüzyon parçaları eklenmiş ve kauçuk faaliyetinin dışında günümüz vazgeçilmezi olan Plastik Malzeme ile üretime başlanmıştır. 2013 yılında ise Plastik Enjeksiyon üretimine yatırım yapılarak ürün çeşitliliği bir adım daha ileri götürülmüştür. Günümüzde Haksan, idari yönetimi Bursa olmak üzere Manisa, Rusya ve Almanya merkezlerinden 450’ye yakın çalışanı ile müşterilerine hizmet vermektedir. “Müşteri memnuniyetini” temel prensip edinmiş Haksan, sürekli gelişimi ve iyileştirmeyi hedef alarak toplumsal yarar ve çevre bilinci ile faaliyetlerini sürdürmeye devam etmektedir.

 

Üretim

Kauçuk Karışımı: Haksan, bünyesinde yer alan hamur hatları ile ihtiyacı olan hammaddenin tamamını kendi hazırlama yeterliliğine sahiptir. Yıllık 10.000 ton kapasiteye sahip bu hatlarda ürettiği Siyah ve Renkli hamurlar ile kendi kullanımı dışında ayrıca sektörün ihtiyaçlarına da cevap verebilmektedir. Yapılan yeni geliştirme ve yatırımlarla EPDM,NBR, CR, NR elastomerlerle birlikte AEM, ACM,HNBR, ECO gibi günümüzde kullanımı artmaya başlayan yeni jenerasyon hammaddelerin üretimine de olanak sağlanmıştır.

 

Kauçuk Enjeksiyon: Proje bazlı olarak sürekli güncel tutulan kauçuk enjeksiyon makine parkı, uzman operatörleri ve deneyimi ile Haksan sadece yurtiçinde değil yurtdışında da sektörün önde gelen şirketleri arasındadır. Makine parkını, Alman yapımı Desma ve Avusturya yapımı Maplan marka enjeksiyonlardan oluşturan Haksan bugün kapama kuvvetleri 190 ton ve 460 ton arasında değişen 40’ın üzerinde makineye sahiptir ve bu rakam her yıl artmaktadır. Üretim gamında yüksek derecede kusursuzluk, görsellik ve hassasiyet istenen otomotiv, beyaz eşya ve yapı sektöründe kullanılan teknik kauçuk parçaların ağırlıklı olarak yer aldığı Haksan, kalite ve düşük maliyet ilkelerinden taviz vermeden üretimini gerçekleştirmektedir. EPDM, NBR, NR, CR, VMQ gibi malzemelerin işlem gördüğü Kauçuk enjeksiyon bölümünde günümüzde kullanımı gittikçe artan AEM, ACM,ECO ve HNBR gibi yeni jenerasyon elastomerlerin de imalatı gerçekleştirilmektedir.

 

Kauçuk Ekstrüzyon: Kauçuk ekstrüzyon alanında sektörde kendisine önemli bir yer edinmiş olan Haksan, bugün hava tüneli, tuz banyosu ve otoklav yöntemi ile üretimine devam etmektedir. Farklı kesitlerdeki profiller, bant yapıştırma, köşe birleştirme, metal-ip takviyesi gibi konfeksiyon işlemlerinden geçirilerek üretilebilmektedir.

 

Kauçuk Hortum: Başta otomotiv olmak üzere makine, beyazeşya ve endüstriyel mutfak ekipmanları gibi sektörlere Polyester/Aramid/Meta-Aramid örgülü, örgüsüz, mono ve co-ekstrüzyon, sarma, düz, formlu, kauçuk enjeksiyon kaynaklı, plastik enjeksiyon kaynaklı, kelepçe sistemli hortumlar son teknoloji hortum hatlarında üretilmektedir. Ekstrüzyon işlemi tamamlanan yarı mamüller, yeni teknoloji otoklavlarda şekillendirilmek üzere kükürtlü veya peroksitli olarak vulkanize edilmektedir. Hortum şekillendirme kalıpları ve üretim için gerekli diğer aparatlar Haksan bünyesinde tasarlanıp üretilmektedir. Kelepçeli ve diğer aksesuarlı hortumlar için müşteri talebine bağlı olarak montaj işlemi firma bünyesinde yapılabilmektedir.

 

Plastik Enjeksiyon: 2013 yılında yapılan makine ve ekipman yatırımlarıyla farklı sektörlere ait teknik parçaları üretebilir hale gelmiştir. 120 ton ve 1200 ton aralığındaki kapama kuvveti kapasiteli Presler ile kalite ve fonksiyonellik beklenen parçalar için müşterilerine düşük maliyet hedefiyle hizmet vermektedir.

 

Plastik Ekstrüzyon: Ağırlık olarak otomotiv sektörüne yönelik çalışan plastik ekstrüzyon departmanında çok geniş bir ürün yelpazesi ve uzun yıllara dayanan tecrübe ile müşterilere hizmet verilmektedir. 1 adet Co-Ekstrüzyon ve 2 adet MonoEkstrüzyon hattında düz profillerin yanı sıra sert-yumuşak malzemelerin bir arada yer aldığı, renkli, metal şerit ilaveli ve bantlı şekilde daha kompleks tipteki parçalar da üretilmektedir. Şekillendirme, enjeksiyon yöntemi ile köşe kaynak ile birleştirme gibi proseslerin de yoğun olarak yer aldığı üretimde TPE-TPV, ABS, PVC, PP malzemeleri işlenmektedir.

 

Ürünler

  • Otomotiv Sektörü (Sızdırmazlık ve titreşim contaları, Hava emiş körükleri, Kablo gromet ve körükleri, Tekstil takviyeli radyatör ve turbo hortumları)
  • Beyaz Eşya Sektörü (Çamaşır makinesi kapı contası, Giriş ve çıkış hortumları, deterjan hortumları, Titreşim – Sızdırmazlık önleyici parçalar)
  • Alt Yapı ve Yapı ürünleri (Yapı sızdırmazlık takozları, Yapı profilleri, İzolasyon parçaları, Saçlı ve kauçuklu ürünler)

 

İhracat Yapılan Ülkeler; Rusya, Çin, Thailand, Yunanistan, Macaristan, Slovakya, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Avusturya, Slovenya, İsviçre, Almanya, Belçika, Fransa, İspanya, ABD, Meksika, Mısır

FİRMA HAKKINDA YORUM YAP

FİRMA HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.