HABER DETAYI

Nisan 25, 2023 7:21 am

Şişecam, Şişecam Çevre Sistemleri A.Ş.’nin Tek Pay Sahibi Oldu

Şişecam, Şişecam Çevre Sistemleri A.Ş.’nin Tek Pay Sahibi Oldu

Cam ve kimyasallar sektörlerinin küresel oyuncusu Şişecam, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankasının (EBRD) Şişecam Çevre Sistemleri A.Ş’deki yüzde 10’luk hissesine ilişkin satın alım opsiyonunu kullandı. Şişecam ve EBRD, 2016 yılında Türkiye’de cam geri dönüşümünün önünü açacak önemli bir adım atmış, hayata geçirdikleri ortaklık ile “Şişecam Çevre Sistemleri A.Ş.” adıyla yeni bir şirket kurmuştu. Bugün tamamlanan satın alımla birlikte Şişecam, büyüme potansiyeline inandığı ve sürdürülebilirlik hedeflerine doğrudan hizmet eden Şişecam Çevre Sistemler A.Ş.’nin tek pay sahibi oldu.

 

Şişecam ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) tarafından 2016 yılında kurulan, 7 yıllık süreçte Türkiye’de cam atığı toplama ve geri dönüşüm sektörünün sanayileşmesine destek olan Şişecam Çevre Sistemleri A.Ş.’nin tek pay sahibi Şişecam oldu. Ana faaliyet alanlarında dünyanın en büyük üç üreticisinden biri olma hedefiyle çalışmalarını sürdüren ve bu yolda yatırımlarına devam eden Şişecam, 24.04.2023 tarihinde EBRD’nin Şişecam Çevre Sistemleri A.Ş.’deki yüzde 10’luk hissesi için satın alım opsiyonunu kullanmasıyla şirketin tek pay sahibi konumuna geldi.

 

Şişecam ve EBRD ortaklığı ile hayata geçirilen Şişecam Çevre Sistemleri A.Ş., kurulduğu tarihten itibaren daha yüksek kalitede cam kırığı elde edilmesine olanak sağlayacak moderniteye sahip tesislerin kurulması vizyonu ile ekosistem finansmanını odağına alarak sektör oyuncularını sanayileşme yolunda destekledi. Şişecam Çevre Sistemleri A.Ş. bugüne kadar Türkiye’de cam gerim kazanım firmalarının altyapı ve tesis yatırımı yapmasına ve son teknolojiye sahip tesisler kurmasına aracılık etti. Şişecam bu alanda kendisine ait lisanslı tesis kurarak kaliteli cam kırığı üretimi konusunda da etkin ve öncü rol oynadı.

 

Şişecam, dış cam kırığı kullanım oranını yüzde 35’e yükseltecek

Cam sektörünün güçlü ve köklü oyuncusu olarak camın geri dönüşümü konusunda faaliyetlerini sürdüren, uzun yıllardır döngüsel ekonomiye yönelik çalışmalar yürüterek önemli projeleri hayata geçiren Şişecam’ın, CareforNext Sürdürülebilirlik Stratejisi doğrultusunda taahhüt ettiği somut hedefleri bulunuyor. 4 kıtada, 14 ülkeye yayılan üretim tesisleriyle faaliyet gösteren Şişecam, 2030 yılına kadar cam ambalaj üretimi süreçlerinde kullandığı dış cam kırığı oranını yüzde 35 seviyesine kadar yükseltmeyi hedefliyor. Enerji yoğun bir sanayi olan cam üretiminde, doğal hammadde ihtiyacını azaltan cam kırığı kullanımıyla enerji tüketiminde de düşüş sağlanabiliyor. Atık camların geri kazanılması ile elde edilen cam kırığının kullanımı sayesinde bir şişenin tüm yaşam döngüsü boyunca yol açtığı karbon salınımının, kullanılan cam kırığı oranına bağlı olarak yüzde 50’nin üzerinde azaltılması mümkün hale geliyor.

 

Şişecam, 2011 yılından bu yana sürdürdüğü “Cam Yeniden Cam” Projesi ile Türkiye’nin en kapsamlı sürdürülebilirlik ve sosyal sorumluluk projelerinden birini hayata geçiriyor. Proje ile toplumsal bir davranış değişikliği yaratarak geri dönüşüm toplumuna geçişe destek olmayı amaçlayan Şişecam, Cam Yeniden Cam aracılığıyla bugüne kadar 2 milyon ton cam kırığının geri dönüşüme kazandırılmasında etkin rol oynadı. Şişecam, camın geri dönüşüm yeteneğinden doğan yararı sürdürülebilirlik odaklı proje ve yatırımları aracılığıyla faaliyet gösterdiği diğer ülkelere de taşımayı hedefliyor. Geniş küresel varlığından aldığı güçle bu alandaki olumlu etkisini artırmayı planlayan Şişecam, sürdürülebilirlik hedefleriyle uyumlu yatırımlarıyla daha iyi bir dünya için çalışan etkin bir paydaş olmayı sürdürüyor.

 

5 bin yıllık geçmişiyle sürdürülebilir bir gelecek için çok değerli bir materyal olan cam, kalitesinden hiçbir kayba uğramadan yüzde 100 ve sonsuz kez geri dönüştürülebilme özelliği ile gezegenin ihtiyaçlarına yönelik en doğru çözümleri sunuyor. Bu çerçevede camın geri dönüşümü de büyük bir potansiyel vadediyor. Türkiye’de depozito iade sisteminin devreye girmesiyle bu potansiyelin ivme kazanması beklenirken, sektörde bu alandaki yeni yatırımların da hızlanacağı öngörülüyor.

 

Şişecam, Şişecam Çevre Sistemleri A.Ş.’nin tek sahibi olarak ekosistemini desteklemeye ve tesislerine yönelik yeni yatırımlarla geri dönüşüm sektörünün gelişerek büyümesinde öncülük etmeye devam edecek.

Firma Bilgileri

Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş.
+90 850 206 50 50 Firmaya Git

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.