• turkosb@gmail.com
  • +90 (532) 623 09 45

HABER DETAYI

Ocak 13, 2022 8:20 am

KOSBİ Mesleki Eğitim Merkezi’ne Kavuştu

KOSBİ Mesleki Eğitim Merkezi’ne Kavuştu

Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi (KOSBİ) Mesleki Eğitim Merkezi Bürosu’na kavuştu. Cumhurbaşkanlığı’nda yapılan çevrimiçi tören ile Türkiye genelindeki OSB’lerin bünyelerinde Mesleki Eğitim Merkezleri irtibat büroları açıldı. KOSBİ’de de eş zamanlı yapılan törene Kemalpaşa Kaymakamı Musa Sarı, Kemalpaşa İlçe Milli Eğitim Müdürü Fikret Yılmaz, KOSBİ Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Porsuk, Yönetim Kurulu Üyeleri ve öğrenciler katıldı.

 

Milli Eğitim Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı arasında yapılan “Mesleki ve Teknik Eğitim İş Birliği Protokolü”ne göre, Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri ile Mesleki Eğitim Merkezleriyle eşleştirilen OSB’lerde Mesleki Eğitim Merkezi İrtibat büroları açıldı.

 

Porsuk: “Mesleki eğitim ve sanayi işbirliği güçlenecek”

Açılış töreninde konuşan KOSBİ Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Porsuk bu bürolar sayesinde mesleki eğitim-sanayi işbirliğini daha da güçlü hale getirileceğini söyledi. Ara eleman yerine aranan elemanların bu işbirliği ile yetişmesini sağlayacaklarını söyleyen Porsuk, “Mesleki eğitim ile sanayi arasında sürekli kurulan, güçlendirilmek istenen bir işbirliği zaten vardı. Bu Mesleki Eğitim Merkezleri’nden ustalık ve kalfalık belgeleri de alınabiliyor. Fabrika işçilerinin de bu belgelere ulaşma noktasında bu bürolar önemli bir basamak işlevi görecek. O sebeple KOSBİ olarak bu büronun aktif ve faal olması için her tür desteği de vermeye hazırız” diye konuştu.

 

Öğrenciler ve işçilere kolaylık

Kemalpaşa İlçe Milli Eğitim Müdürü Fikret Yılmaz ise, Türkiye’deki 81 ilde bulunan OSB bünyelerinde Mesleki Eğitim Merkezleri (MESEM) irtibat bürolarının artık faaliyete geçtiğini söyledi. Fabrikalarda çalışan işçiler ve okula kayıt olmak isteyen öğrencilerin de bu bürolar aracılığıyla direkt olarak kayıt olabildiklerini hatırlatan Yılmaz, “Bu bürolarda Mesleki Eğitim Müdürlüğü’nden arkadaşlarımız bulunarak vatandaşlarımıza hizmet verecekler. OSB’lerdeki sanayicilere de kolaylık sağlamak için bu proje geliştirildi. Proje Milli Eğitim Bakanlığı ile Sanayi Bakanlığı’nın ortaklaşa çalışması. MESEM’e kayıt olmak isteyen öğrenciler ve bölgelerde çalışan işçiler de bu merkezlere başvuruda bulunabilirler. KOSBİ’ye ve ilçemize hayırlı olsun” dedi. Kemalpaşa Kaymakamı Musa Sarı da açılan merkezin nitelikli işgücünde yaşanan sorunların çözümü için önemli bir adım olduğunu belirterek, bu projenin verimli olması için her türlü desteği vereceklerini kaydetti.

Firma Bilgileri

İzmir Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi
+90 232 877 22 36 Firmaya Git

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.