• turkosb@gmail.com
  • +90 (532) 623 09 45

HABER DETAYI

Nisan 5, 2022 5:51 am

Havacılık Sektörünün Geleceği Eskişehir OSB’de Konuşuldu

Havacılık Sektörünün Geleceği Eskişehir OSB’de Konuşuldu

Eskişehir Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü ev sahipliğinde; Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız başkanlığında gerçekleşen toplantıda havacılık sektörünün geleceği konuşuldu. Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız başkanlığında; Vali Yardımcısı Akın Ağca, Eskişehir Sanayi Odası (ESO) Başkanı Celalettin Kesikbaş, Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi (EOSB) Başkanı Nadir Küpeli, TUSAŞ Motor Sanayi AŞ (TEI) Genel Müdürü Prof. Dr. Mahmut Faruk Akşit, Alp Havacılık A.Ş. Satınalma ve Lojistik Direktörü Metin Turan, Coşkunöz Savunma ve Havacılık A.Ş. Genel Müdürü Bilal Can, Savronik Elektronik İcra Kurulu Başkanı Tarkan Uygunuçarlar, Turbomak A.Ş. Genel Müdürü Sinan Musubeyli, Aycan Havacılık A.Ş. Genel Müdürü Adnan Canseven’in katılımıyla bir toplantı gerçekleştirildi.

 

Eskişehir Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıda havacılık sektörünün geleceği ve son gelişmeler ele alındı. Toplantıda Ar-Ge ve teknoloji alt yapısı ile Eskişehir’in geçmişten beri ülkenin en köklü ve gelişmiş havacılık sanayisine sahip olduğu dile getirildi. Firma temsilcilerinin sorun, talep ve beklentilerinin de görüşüldüğü toplantıda pazar paylarını arttırmak ve Eskişehir’in havacılık alanında daha da çok gelişmesini sağlamak için adına yürütülecek çalışmalar ele alındı.

 

Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız, Eskişehir’in bir havacılık kenti olduğunu, savunma sanayisine ve uçak endüstrisine hizmet veren çok önemli firmaların yer aldığını, dünya piyasasına çok sayıda kritik uçak motor ve uçak parçaları ürettiklerini aktararak, yeni iş birlikleri ile pazar paylarını arttırmak ve Eskişehir’in havacılık alanında daha da çok gelişmesini sağlamak için her türlü desteği vermeye hazır olduklarını söyledi. Vali Ayyıldız ayrıca daha önce ATAP tarafından kurulma girişimleri bulunan “Yaratıcı Endüstriler Serbest Bölgesinin” daha geniş kapsamlı olarak düşünülmesi gerektiğini belirterek, havacılık ve raylı sistemler sektörlerinde faaliyet gösteren firmalarında serbest bölge taleplerinin bulunduğunu ifade ederek, çalışmanın genişletilerek farklı sektörleri de kapsayacak şekilde bir serbest bölge kurulması için çalışma yapılmasının yerinde olacağını dile getirdi.

 

Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Celalettin Kesikbaş, Eskişehir’in sanayi anlamında önemli bir şehir olduğunu özellikle savunma sanayi ile uçak endüstrisinde ciddi potansiyel taşıdığına söyledi. Kesikbaş sektörün sorunlarına değinerek, yerli ve milli üretim çalışmalarının daha fazla desteklenmesi gerektiğini ifade etti.

 

Eskişehir OSB Başkanı Nadir Küpeli, Eskişehir ve Eskişehir OSB’nin önemli bir havacılık üssü, il sanayinde en çok işgücünün istihdam edildiği 4. büyük sektörün havacılık sanayi olduğunu belirterek, pandemi ve sonrasında sektörde yaşanan sorunların giderilmesi noktasında ciddi desteklerin verilmesi gerektiğini vurguladı. Eskişehir OSB Başkanı Nadir Küpeli, Serbest Bölge kurulması konusunda ise, “Havacılık firmalarımızın bazı talep ve istekleri var, inşallah daha önce bakanlığımıza sunduğumuz serbest bölge kurulması talebimizi revize ederek hem yaratıcı endüstrilerin (çizgi film, oyun ve yazılım) yanı sıra havacılık, raylı sistemler ile diğer yüksek teknoloji sektörlerini kapsayacak şekilde bir serbest bölge kurulması konusunda çalışmalar yapacağız” dedi.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.