• turkosb@gmail.com
  • +90 (532) 623 09 45

HABER DETAYI

Kasım 16, 2021 10:42 am

Cari Açığı Kimyada Hammadde Üretimiyle Kapatacağız.

Cari Açığı Kimyada Hammadde Üretimiyle Kapatacağız.

Türkiye’nin ihracat-ithalat rakamları arasındaki cari denge arayışı uzun yıllardır devam ediyor. Eylül 2021 rakamlarına göre 2,5 milyar dolar olarak belirlenen cari açık giderek küçülse de üretimde hammaddenin ithal edilmesi nedeniyle kapanmıyor. Türkiye’nin ilk kimya ihtisas OSB’si GEBKİM YKB V. İbrahim Aracı enerji sektöründen sonra en çok hammadde ithalatının kimya sektöründe yapıldığını vurgulayarak, “Haziran 2021’de ihracat şampiyonu olan kimya sektörü Türkiye’nin önemli üretim kalemlerinin başında geliyor. Üretimde kullandığımız ve ithal ettiğimiz kimyasal hammaddeleri ülkemizde üretmek için Ar-Ge çalışmaları başlattık. GEBKİM üreticileri olarak hammaddede yerli üretimi destekleyeceğiz” dedi.

 

Türkiye’nin Eylül 2021 rakamlarına göre cari açığı 2,5 milyar olarak gerçekleşmişti. İthalatta en önemli kalemi enerji üretimi için kullanılan fosil yakıtlar oluşturuyor. Cari açığın dengelenmesi için önemli açıklamalarda bulunan Türkiye’nin ilk kimya ihtisas OSB’si GEBKİM Yönetim Kurulu Başkanı V. İbrahim Aracı enerji sektörünün ardından en büyük ithalatın kimya sektöründe gerçekleştiğini belirterek, “İthal ettiğimiz kimyasal hammaddelerin Türkiye’de üretimi için çalışmalara başladık” ifadelerini kullandı.

 

KİMYA SEKTÖRÜ İHRACAT ŞAMPİYONU OLMUŞTU

Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre kimya sektörünün Haziran 2021’de ihracat şampiyonu olduğunu hatırlatan İbrahim Aracı, “Kimya sektöründe, Haziran 2020’de 1,4 milyar dolar olan ihracat rakamı Haziran 2021’de yüzde 66,6 yükselerek  2,37 milyar dolarlık bir seviyeye ulaştı. Haziran ayında ihracat şampiyonu olan sektörümüz Temmuz, Ağustos, Eylül ve Ekim aylarında ikinciliği ve üçüncülüğü aldı. Kimya sektörü dinamik ve sürekli artı değer üreten bir sektör, gelişmiş ekonomilerde dinamo görevi görüyor. Ülkemizde de hammadde arzı, üretim yapacak sahaların azlığı gibi sorunların çözülmesiyle kimya sektörü gerçek bir itici güç olarak görevini yapacaktır” diye konuştu.

 

KİMYASAL HAMMADDELERİN ÜRETİMİ İÇİN ARAŞTIRMALARIMIZ SÜRÜYOR

GEBKİM OSB olarak kimyasal hammadde üretimi için çalışmalarını sürdüklerini ifade eden Aracı, “GEBKİM üyeleri ve GEBKİM’i bir araya getiren firmalar olarak kimyasal hammadde dışa bağımlılığı azaltmak için detaylı bir çalışma içerisindeyiz. Ülkemizde üretilmeyen hammaddelerin nasıl ve hangi şartlar altında üretileceği hakkında araştırmalarımız devam ediyor. Bünyemizde kurulacak olan GEBKİM Teknoloji Geliştirme ve Çözüm Merkezi ile hammadde tedariği konusunda firmalara çözümler sağlamayı da hedefliyoruz” dedi.

 

YENİ BİR OSB KURMAYI HEDEFLİYORUZ

GEBKİM OSB olarak yakaladıkları başarıyı Türkiye’nin diğer bölgelerinde kurulacak kimya ihtisas OSB’lerle yaygınlaştırmayı hedeflediklerini söyleyen GEBKİM OSB Yönetim Kurulu Başkanı Aracı, “Gebkim OSB’de yakaladığımız başarı, kimya üreticilerinin bir araya gelmesiyle oluşan ekosistemden kaynaklanıyor. Burada hammadde üreticileriyle, fabrikalarımız bir arada çalışıyor. Lojistik üstünlüğümüz ürünlerimizin kolaylıkla iç ve dış pazara ulaşmasını sağlıyor. Aynı başarıyı ülkemizin diğer bölgelerinde kurmayı düşündüğümüz kimya ihtisas OSB’de yakalamayı hedefliyoruz. Buraya yurtdışından da yatırımcı çekerek Türkiye’de üretilmeyen hammaddelerin üretimine ağırlık verebiliriz” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.