• turkosb@gmail.com
  • +90 (532) 623 09 45

HABER DETAYI

Ocak 27, 2023 6:19 am

BAYOSB’ye Elektrik Araçlar İçin Şarj İstasyonu

BAYOSB’ye Elektrik Araçlar İçin Şarj İstasyonu

Yeşil OSB misyonu ile çevreci bir anlayışla büyüyen Bağyurdu OSB, bu alanda önemli bir başarıya daha imza attı. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından yürütülen ve Dünya Bankası Finansmanlı Türkiye OSB Kredilendirme Projesi’nin ilk ihalesi BAYOSB projesi için oldu. Bu kapsamda BAYOSB Güneş Enerji Santrali Projesi. LEED Sertifikalı Yeşil İdari Bina Projesi ve elektrikli araçlar için şarj istasyonu ihalesi 24 Şubat 2023 tarihinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nda yapılacak.

 

BAYOSB Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Telseren, BAYOSB GES Projesi ile LEED Sertifikalı Yeşil İdari Bina projelerine büyük önem verdiklerini, Dünya Bankası desteği ile Türkiye kapsamında ilk ihalenin BAYOSB projeleri için yapılacak olmasından dolayı mutlu olduklarını söyledi. BAYOSB’nin kuruluşunda belirlediği “Yeşil OSB” misyonuna uygun yatırımlarına devam ettiklerini hatırlatan BAYOSB Başkanı Telseren, “Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından yürütülen ve Dünya Bankası Finansmanlı Türkiye OSB Kredilendirme Projesi kapsamında BAYOSB’nin projelerinin ihaleye çıkan ilk projeler olması, yeşil OSB yolunda attığımız güçlü adımların her kesim tarafından görüldüğünü gösteriyor” dedi.

 

İhale 24 Şubat 2023’de 

BAYOSB’de tüm altyapı çalışmalarının tamamlandığını ve Yeşil OSB misyonuna uygun adımları attıklarını hatırlatan Telseren, “Bu kapsamda arıtma tesisi, GES Projesi ve yeşil İdari bina projelerimizde destek için Dünya Bankası ve Sanayi Bakanlığı ile görüşmelerimiz uzun süredir devam ediyordu. Yaptığımız bu görüşmeler neticesinde Dünya Bankası’nın bu destek projesinde ihaleye çıkan ilk OSB olmak hepimizi gururlandırdı. Proje kapsamında bölgemize elektrikli araçlar için bir de şarj istasyonu kurulacak. Büyük bir hızla kullanımı artan elektrikli araçlar için bölgemizde kurulacak şarj istasyonu önemli bir hizmet sunacak” dedi.

 

Proje kapsamında neler yapılacak?

Dünya Bankası finansmanlı “Türkiye Organize Sanayi Bölgeleri Projesi” ile seçilen Organize Sanayi Bölgelerinin (OSB’ler) verimliliğinin, çevresel sürdürülebilirliğinin ve rekabet gücünün artırılması ve aynı zamanda diğer OSB’lere örnek oluşturması hedefleniyor. Bu kapsamda Dünya Bankası Grubu ile 26/02/2021 tarihinde 300 Milyon ABD Doları tutarındaki İkraz Anlaşması imzalandı. Proje kapsamında

 

Yeşil çözümler kullanarak OSB temel altyapı yatırımlarının desteklenmesi için yol, su, yağmur suyu, kanalizasyon hatları, telekomünikasyon ve internet ağları; doğal gaz ağları; enerji hatları; OSB binaları; atık su arıtma tesisleri; çevre laboratuvarları ve lojistik tesisler yapılacak.

OSB’de yeşil altyapı yatırımlarının desteklenmesi için de gelişmiş altyapı yatırımları, diğerlerinin yanı sıra, yenilenebilir kaynaklardan enerji tedarikine yapılan yatırımları; LED sokak aydınlatması; gelişmiş atık su arıtımı; idari binaların geliştirilmiş enerji verimliliği; ve üretim girdileri için atık malzemelerin geri dönüştürülmesi ve / veya yeniden kullanılması gerçekleştirilecek.

Firma Bilgileri

BAYOSB - Bağyurdu Organize Sanayi Bölgesi
+90 232 880 70 32 Firmaya Git

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.