• turkosb@gmail.com
  • +90 (532) 623 09 45

Bursa Tekstil Boyahaneleri Organize Sanayi Bölgesi

TAKİBE AL FAVORİLERE EKLE
1,912 ZİYARETÇİ
  • YETKİLİ KİŞİ: Serdar TANMAN
  • ADRES: TOSAB Bursa Tekstil Boyahaneleri İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, İzmir Yolu, Badırga Mah. 11. Sk. No: 50 Nilüfer / BURSA
  • TELEFON: +90 224 211 28 11
  • SOSYAL MEDYA:
SERVİS YERLERİ TÜRKİYE

FİRMA HAKKINDA

TOSAB’IN KISA TARİHÇESİ

TOSAB, Bursa’da yerleşim alanları içerisinde dağınık vaziyette kalan gelişme imkanları olmayan ve çevre kirliliğine neden olan tekstil boyahanelerini rehabilite etmek ve sanayi bölgeleri içinde olup gelişme imkanı olmayan ve gelişmek isteyen tekstil işletmelerini, organize şekilde bir araya toplamak üzere kurulmuş bir İhtisas Organize Sanayi Bölgesidir. İlk adımlarımız; Boyder Tekstil Boyahanecileri Yardımlaşma Derneği ile kurulmuş, derneğimizin Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’na müracaatı üzerine tespit edilmiş, bakanlıkça oluşturulan yer seçimi komisyonu aracılığıyla mevcut alanımız kaba hatlarıyla belirlenmiş, daha sonra çeşitli devlet kuruluşlarının görüşleri doğrultusunda konumumuzun sınırları netleşmiştir. İhtisas OSB olmamız dolayısıyla Çevre Bakanlığı’nca istenen ÇED olumlu görüşü ve zemin etüdleri yaptırılarak, 2002 yılında nihai ÇED Raporumuz alınmıştır. Buna göre ÇED Raporu ve diğer kuruluşların görüşleri doğrultusunda resmen OSB olmak üzere Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’na müracaat edilmiştir. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın talimatları doğrultusunda Müteşebbis Heyetimiz kurulmuş ve kuruluş protokolü Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın 17/06/2005 tarih ve 007580 sayılı yazısı ve 231 Sicil Numarası ile tüzel kişilik kazanmıştır.

Daha sonra Müteşebbis Heyetimiz, bakanlığa müracaatla kamu yararı kararı istemiş ve alınan bu karar doğrultusunda Bursa Büyükşehir Belediyesi ile bir protokol yaparak kamulaştırma işlemlerine başlamıştır. Bu kamulaştırmalar için üyelerimizden talep ettikleri brüt arazi için m2 başına 10 TL toplanmış, bu süreç içerisinde bu para nemalandırılarak toplam 21.500.000 TL’ye ulaşmıştır. 1.940.000 m2 ve 310 adet parsel TOSAB adına tescil edilmiştir. Bu arada bölgemiz sınırları dışarısında olan Teknik Altyapı alanı olarak plana işlenmiş 137.033 m2 alan bakanlıktan talep edilerek bölgemize katılmış ve sahiplerinden satın alınmıştır. Ve bu şekilde bölgemize ek sanayi alanları kazandırılmıştır. Halen yargı süreci devam etmekte olan 5 adet parsel kalmış olup, yargı süreçleri lehimize olarak devam etmektedir. Ayrıca bölgemizde arazisi olan ve üyemiz olan 11 adet parsel mevcuttur.

Kamulaştırma işlemleri devam ederken Yönetim Kurulumuz bölgemizle ilgili imar planı çalışmalarına başlamış, bakanlıkla yapılan yazışmalar ve istişareler sonucu imar planlarımız 23/10/2012 tarihinde kesinleşmiştir. İmar planı çalışmaları devam ederken altyapı projeleri için teklifler alınarak Atlas Proje şirketine altyapı projelerimiz ihale edilmiştir. Bu projelerin tamamlanmasını müteakip yönetim kurulumuz 1. Kısım Altyapı işleri için ihaleye çıkmış ve 1. Kısım Altyapı İhalesi, Bursa’nın saygın firmalarından Sinta A.Ş.de kalmıştır. Şu günlerde altyapı inşaatlarımız başlayacaktır. Animasyon gösterimizde de görüldüğü üzere arazimiz epik bir yapıya sahip olduğundan parsel tesviye projeleri doğrultusunda her üyemize eşit özellikte sanayi parseli tahsis edilecektir. Projenin uygulanmasının belirli süreçlerinde su, elektrik, doğalgaz, atıksu, telekomünikasyon vs projeleri de ihale edilerek, yapımına başlanacaktır. Altyapı projelerimizin tamamlanma aşaması için 2014 yılı sonu veya en geç 2015 yılı ortaları planlanmaktadır. Altyapı 1. Kısım İhalesi için üyelerimizden talep ettikleri brüt m2 başına 10 TL toplanmakta olup yaklaşık 18.500.000 TL para toplanacaktır. Daha sonraki yapılacak işler için Müteşebbis Heyetimiz yeniden para toplama veya kredi seçenekleri konusunda karar verip üyelerimizi bilgilendirecektir.

Son olarak bölgemizde yeraltı suları bulunmamaktadır. Bölgemizin su ihtiyacını karşılamak üzere yönetim kurulumuzca, ÇED Raporu öngörüsü doğrultusunda ULUABAT HES Santralinin kuyruk suyundan su alınması için çalışmalar yapılmış olup DSİ Genel Müdürlüğü ile Bölgemiz arasında yıllık 14.4 hm3 (milyon) suyun alımı için protokol imzalanmış ve proje çalışmalarına başlanmıştır.

Kısaca bölgemiz; bu güne kadar emeği geçmiş olan Valilerimizin, Belediye Başkanlarımızın, çeşitli bakanlıklardaki bürokrat dostlarımızın ve siz üyelerimizin sayesinde şu an örnek teşkil edecek bir sanayi bölgesi konumuna gelmiştir. Bundan dolayı da Müteşebbis Heyet ve Yönetim Kurulu olarak bundan gurur duyuyor ve bütün emeği geçenlere tekrar tekrar teşekkür ediyoruz.

FİRMA HAKKINDA YORUM YAP

FİRMA HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.