• turkosb@gmail.com
  • +90 (532) 623 09 45
TAKİBE AL FAVORİLERE EKLE
584 ZİYARETÇİ
  • YETKİLİ KİŞİ: Belirtilmemiş
  • ADRES: 10000 Sk No:3, 35620 A.O.S.B./Çiğli, İzmir, Türkiye
  • TELEFON: +90 232 328 30 79
  • SOSYAL MEDYA:
SERVİS YERLERİ TÜRKİYE

FİRMA HAKKINDA

1990 yılından itibaren tekstil işi ile uğraşan Sn. Hayrettin Akar, 2004 yılında Akar Tekstil Ltd. Şti ‘ni kurmuştur. 2006 yılına kadar 1000 m2 kapalı alanda 35 personel ile faaliyetlerini göstermiştir. 2006 yılında 3000 m2 kapalı alana sahip daha büyük bir binaya geçen Akar Tekstil, personel sayısını 300 kişiye çıkartmıştır. 2007 yılında Fa-Si Tekstil ile stratejik ortaklık kurmuş ve 2008 yılında 12000m2 lik yeni bir fabrikaya taşınılmıştır. 2014 yılına kadar 900 personele ulaşan Akar Tekstil, 2014 yılı sonunda Fa-Si Tekstil ile stratejik ortaklığını sonlandırarak, Fa-Si Tekstil’deki tüm personeli de bünyesine katarak 1000 personele ulaşmıştır. 2015 yılı içerisinde yeni yer arayışına giren Akar Tekstil, 100.000m2 lik alanda kurulu 50.000 m2 kapalı alana sahip bir fabrikaya geçiş yapmıştır ve Limited Şirket yapısını Anonim Şirket olarak dönüştürmüştür. 2004 yılında 35 personel ve yıllık 350.000€ cirodan 2015 yılı sonu 1600 personel ile 50.000.000€ ciroya ulaşmıştır. 2016 yılı itibari ile 2000 personel ile 70.000.000€ ciro hedefleri ile faaliyetlerini sürdürmektedir. İzmir’de kurulan ve Atatürk Organize Sanayi Bölgesinde bulunan Akar Tekstil A.Ş. bugün yıllık 25 – 30 milyon adetlik ihracat kapasitesi ile Türkiye’nin en büyük 10 hazır giyim kuruluşu arasındadır. Akar Tekstil “Tasarım Merkezi” kapsamında çalışmalarını yürütmesinin yanı sıra, Müşterilerine %80 oranında kendi tasarımlarını satmaktadır. Dünyanın önde gelen markaları olan H&M, Indıtex, Mayoral, George, C&A, Mango, We Company ve LC Waikiki için üretimlerini 6-8 Hafta terminler ile yüklemektedir.

 

Üretim

Türkiye tekstil ve hazır giyim sektörü halen en fazla dış ticaret fazlası veren sektördür. Buna ek olarak oluşturduğu istihdam ile işsizliğin azalmasına ve toplumun refahına çok ciddi düzeyde katkıları mevcuttur. Günümüzde büyük firmalar üretim kapasitelerini düşürürken, Akar Tekstil girişken bir politika ile üretim birimlerini artırarak bölge ve ülke ekonomisine katkılarını artırmaya devam etmektedir.

 

Tasarım ve Model/Kalıp

Dünya Trendleri de son yıllarda eskiye göre çok daha hızlı değişmektedir. Avrupalı büyük perakende satış zincirleri hızlı modayı uygun fiyatlar ile satmaya başlamışlardır. Paris, Milan, NY, Londra defilelerinde sunulan güncel moda trendlerini, hızlı bir şekilde uyarlayıp mağazalarında uygun fiyatlara sunma çabası içerisine girmişlerdir. Türkiye’nin önümüzdeki yıllarda tekstil dünyasında bugünkü önemli üretici konumunu koruması beklenmektedir. Ancak, Türk tekstil üreticileri daha fazla katma değerli üretim yapmak zorundadır. Çünkü ucuz fiyatlı, katma değeri olmayan basit tişört gibi temel ürünlerde rekabet etmesi mümkün değildir ve bu durum gelecekte daha da zorlaşacaktır. Akar Tekstil, Bölgesindeki en büyük örme konfeksiyon üreticilerden birisi olarak, bu değişimler ve gelişmeler doğrultusunda vizyon ve misyonunda değişiklikler yaparak, tasarımı özel ve hızlı üretime uygun konfeksiyon ürünleri sunarak, müşterileri tarafından tercih edilir bir firma olma yolunda adımlar atmaktadır. 20 kişilik Tasarım Departmanı ile yılda 10.000 adet koleksiyon hazırlanmaktadır. Numune Hazırlama Departmanı 50 makinacı ve 15 kalıpçıdan oluşan tecrübeli bir ekip ile yönetilmektedir. Yıllık yaklaşık 100.000 adet numune hazırlanmaktadır.

 

Kumaş ve Aksesuar Depo

Toplam 7000 m2 lik alana sahip Kumaş ve Aksesuar depo bölümleri içerisinde, GKK testleri, Kumaş dinlendirme, Aksesuar uygunluk testleri ve depolama hizmetleri, müşteri isteklerine uygun prosedürler ile depolanır ve ERP sistemi ile anlık olarak takip edilmektedir.

 

Kesimhane

5600 m2 alanda kurulu olan Akar Tekstil kesimhanesinde 10 masada serim yapılmaktadır. 2 Adet Cutter ile kesimleri gerçekleştirmektedir. Aylık toplam 2.000.000 adet kesim kapasitesi vardır. Hassasiyet ve hız gerektiren kesimde tam otomatik bilgisayarlı kesim makineleri kullanılmaktadır. (2 adet cutter kesim sistemi) kumaş depomuzdan gelen kumaşlar gelişmiş makinalar vasıtasıyla urun adetlerine bağlı olarak kesilir ve barkod sistemleri ile etiketleme yapılarak anlık olarak ERP sisteminden takibi sağlanmaktadır.

 

Laboratuvar

Akar Tekstil Laboratuvarı H&M tarafından akreditedir. Bünyesinde çamaşır makinaları, Tambur, PH metre, Pilling Cihazı, Pull test cihazı, shaker cihazı, etüv, sürtünme haslığı cihazı, ışık kabini gibi tüm gerekli cihazları bulundurur. Testcf to water, Cf to perspiration, Appearance after 5 times wash, Dimensional stability to hausehold laundering, Pilling resistance – Pilling resistance, Box, Twisting, PH, Cf to dry rubbing / Wet rubbing, Cf to household laundering, Sublimation, Cf to saliva, Accersories, pull test, Nickel Test, Printing test gibi testleri yapmaktadır. Müşteri gerekliliklerine uygun raporlama ve arşivleme gerçekleştirilmektedir.

 

Dikimhane

Akar Tekstil 15.000m2 dikim bölümü ile toplamda 40’ar kişiden oluşan 20 adet bant ile üretimlerini gerçekleştirmektedir. Toplam 800 dikim operatörü ile dikim operasyonlarını gerçekleştirirken, tüm bantlarda ayrı bulunan Proses kontrol ekiplerimiz tarafından her operasyonun kontrolleri yapılarak ürünün en iyi kalitede dikilmesi sağlanmaktadır. Dikim proseslerin de müşteri isteklerine uygun her türlü Ürün Güvenliği sistemleri oluşturulmuş anlık olarak takipleri ile garanti altına alınarak müşterileri tarafından bebek ve çocuk ürün üretiminde tercih edilmektedir. Dikimhanede tüm bantlar anlık olarak boardlar ile performansları takip edilmekte ve ERP sistemi ile tüm ilgili departmalar tarafından kontroller sağlanmaktadır.

FİRMA HAKKINDA YORUM YAP

FİRMA HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.