• turkosb@gmail.com
  • +90 (532) 623 09 45

HABER DETAYI

Ekim 3, 2018 6:17 am

15 Milyon Euro’luk Yatırım

15 Milyon Euro’luk Yatırım

Fabrikalar, alışveriş merkezleri, havalimanları, şehir hastaneleri gibi dev projelerin iklimlendirmesini sağlayan klima santralleri sektöründe Türkiye pazar lideri olanSystemair HSK, “Türkiye’nin ‘Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik’ anlamına gelen LEED Gold Sertifikası’na sahip ilk klima santrali fabrikası”nın resmi açılışını gerçekleştirdi. Kocaeli Dilovası’ndaki Makine İhtisas OSB’de 15 milyon Euro’luk yatırımla, yaklaşık 28 bin metrekare alana kurulu yeni fabrika, Systemair HSK’nın Hadımköy’de konumlanan bir önceki üretim tesisinden yaklaşık iki kat daha büyük. Endüstri 4.0’a uyumlu altyapısı ile hedef pazarların ihtiyaçlarına uygun özelleştirilmiş ürünler üretme imkanı tanıyan fabrika, Systemair HSK’nın operasyonel verimliliğini ve uluslararası standartlara uygun ürünler üretme kapasitesini de artıracak.

 

YERLİ VE YABANCI İŞ BİRLİĞİ

Fabrikanın açılış töreninde konuşan Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, Kocaeli’nin “Türkiye’nin sanayi başkenti” olduğunu söyledi. Kentteki 12 organize sanayi bölgesinde 105 bin kişiye istihdam sağlandığını dile getiren Vali, kentin adeta Asya’yı Avrupa’ya bağlayan konumda yer almasının, yatırımcılara lojistik anlamda önemli avantajlar sağladığını, bu yüzden de önemli bir cazibe noktası olduğunu kaydetti. Fabrikanın yabancı ve yerli sermaye iş birliğiyle hayata geçirildiğini anlatan Aksoy, “Bu, Türkiye’ye olan güvenin, bölgeye olan güvenin de önemli bir göstergesi olarak karşımızda durmaktadır” dedi.

 

56 ÜLKEDE FAALİYETTE

Systemair CEO’su Roland Kasper da Avrupa, Kuzey ve Güney Amerika, Orta Doğu, Asya ve Güney Afrika’da konumlanarak 56 ülkede 27 fabrika ve satış ofisleriyle faaliyet gösterdiklerini ve 5 bin 500 kişiye istihdam sağladıklarını aktardı. Kasper, “Avrupa’da klima santrali pazar lideri olan Systemair, fan ve hava dağıtım ekipmanlarında da dünyada ilk 3 marka arasında yer alıyor” ifadelerini kullandı. Dilovası’nda konumlanan yeni fabrikanın Systemair’in dünya genelindeki 13’üncü klima santrali fabrikası olduğunu, bu üretim tesisinin grubun son 2 yıl içinde gerçekleştirdiği en büyük yatırım olduğunun altını çizen Kasper, “Orta Doğu ve Balkanlar için üretim üssü olarak konumlandırdığımız yeni fabrikamız, bölgesel güç olma hedefimize ulaşmak konusunda şirketimiz için önemli rol üstlenecek. Bu yatırımla Türki Cumhuriyetlere ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne ihracatımızı da artırmayı amaçlıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

 

15 MİLYON EURO’LUK YATIRIM

Systemair HSK Genel Müdürü Ayça Eroğlu ise 1981 yılında kurulan HSK’nın üretim serüveni ve Systemair ile birleşmesi hakkında bilgi vererek, “Systemair HSK olarak başta Türkiye’nin en büyük yatırımı olan İstanbul Yeni Havalimanı olmak üzere sağlık ihracatına imkan tanıyan 8 şehir hastanesi, Kuzey Marmara Otoyolu tünelleri, stratejik savunma sanayi projeleri gibi çok sayıda dev projede yer aldık” dedi. Ulusal projelerdeki başarılarını uluslararası arenaya taşımak amacıyla Dilovası fabrikasını 15 milyon Euro’luk yatırımla hayata geçirdiklerini aktaran Eroğlu, “Systemair’in toplam grup cirosu içinde yüzde 5’lik bir paya, 4 bölge müdürlüğüne ve 340 çalışana sahibiz. 25’i aşkın ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. Yeni fabrikamızla iç piyasaya ürün tedariki gerçekleştirecek olmakla birlikte daha çok Doğu ile Batı arasında köprü kurarak ihracata odaklanacağız” diye konuştu.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.